Pokalfinalen: En festdag i dansk kvindefodbold

Når kvindernes pokalfinale fløjtes op lørdag d. 17. maj klokken 15.00 på Lyngby Stadion, er det ikke kun en fejring af de to hold, der er nået helt til finalen. Det er også en fejring af hele dansk pige- og kvindefodbold - og DU er inviteret!
Dagen kommer til at byde på fest både på og uden for banen. Her vil nemlig være fodbold i topklasse samt fuldt program for en dag, der vil begejstre enhver fodboldelsker. Køb din billet her.
Kvindefodbold fra øverste hylde
Inden for kridtstregerne mødes landets pt. to bedste hold; Fortuna Hjørring, der indtager en suveræn førsteplads i Gjensidige Kvindeliga og FC Nordsjælland, der både er forsvarende mestre og dobbelte forsvarende pokalmestre.
Fortuna Hjørring har vundet kvindernes pokalturnering hele ti gange gennem årene. De grønne fra Nordjylland vandt således pokalen for første gang i 1995 med en finalesejr på 5-1 over OB, mens den seneste pokaltitel kom i 2022, hvor Fortuna vandt 3-1 og FC Thy-Thisted Q. FC Nordsjællands kvindehold blev stiftet i 2017 og har dermed ikke nær så mange år på bagen, men det talentfulde hold fra Farum har altså allerede tre pokaltitler under bæltet.
Glade fans til finalen i Gjensidige Kvindepokalen 2024 i Herning
Uden for kridtstregerne kan vi byde velkommen i fanzonen på Lyngby Stadion, der er åben inden kampen og inviterer på en lang række aktiviteter og oplevelser for både børn, familier og voksne.
Prøv blandt andet:
- Live musik
- Pannabur
- Hoppeborg
- Kolde drikkevarer
- Den legendariske Lyngby-pølse
- Foodtruck
- Ansigtsmaling
- Børnebod med bl.a. popcorn
og meget mere..
Sådan får du billet
Billetter til kampen koster kun 50 kroner, og der er unummererede pladser på hele stadion. På dagen er det derfor muligt at slå sig ned på et afsnit for fans af Fortuna Hjørring, for fans af FC Nordsjælland eller på et helt tredje afsnit, hvor neutrale tilskuere eller fans af begge hold - helt i kvindefodboldens ånd - kan nyde kampen sammen.
Dette års pokalfinale er første pokalfinale siden 2019, der afholdes øst for Storebælt og giver dermed kvindefodboldfans og andre nysgerrige fodboldfolk fra København og Sjælland en sjælden mulighed for at se dansk kvindefodbold fra allerøverste hylde.
Er du tilknyttet en fodboldklub, et hold eller en forening af anden art, er det også muligt at købe billetter med grupperabat. For mere information herom - send en mail til kvindeliga@kdf.dbu.dk.