Optakt til mesterskabsspillet: Eksperternes forudsigelser

Den 15. marts sparkes forårssæsonen i Gjensidige Kvindeliga i gang. Seks klubber - Fortuna Hjørring, FC Nordsjælland, Brøndby IF, OB Q, HB Køge og AGF - kæmper om mesterskabet, der i 2024 blev vundet af FC Nordsjælland. Du kan selvfølgelig se det hele på Kvindeliga.Live, hvor vores kommentatorer guider til den bedste kvindefodbold i Danmark. Og lige her kan du læse, hvem selvsamme kommentatorflok anser som sæsonens mesterskabsfavoritter, forårets overraskelse og navnene på en række spillere, som du skal holde ekstra godt øje med.
Luna Gevitz, kommentator på Kvindeliga.Live og tidligere landsholdsspiller
Mesterskabsfavorit: Hmm, jeg tror, FCN ender med at købe med sejren over Fortuna. Finder de andre hold nøglen til at åbne Fortunas forsvar og lukke ned for Omewa? Dét er det store spørgsmål, når vi skal finde ud af, om Fortuna kan køre den hjem i år.
Forårets overraskelse: Jeg tror også, at AGF bliver sjove at følge. AGF har før vinterpausen lagt an til en ny spillestil, som lover godt, så jeg vil nysgerrigt følge, om de lykkedes med at holde fast i den, men jeg tror endnu mere, at Brøndby kommer i gang og overrasker. De har brugt tiden på at integrere en ny træner, er blevet fuldtidsprofessionelle, og så har de erfarne spillere, som er vant til at skærpe deres niveau når nødvendigt, så jeg er sikker på, at de kommer med noget andet end i efteråret.
Spillerprofil: Jeg glæder mig til at se Olivia Garcia fra HB Køge - bare fordi hun kommer med en masse energi, og Køge ved, at der skal ske noget for at hægte sig på i toppen.
Casper Dalsten, kommentator på Kvindeliga.Live og Viaplay
Mesterskabsfavorit: Fortuna Hjørring. De færreste, udover dem selv, havde nok budt på Fortuna som reel mesterskabskandidat forud af sæsonen. Men med en solid defensiv kerne og offensive profiler som Pobegaylo og Omewa med stor individuel kvalitet har Lene Terp skabt en velkørende maskine, der virker ustoppelig. Og med FC Nordsjællands profilafgange denne vinter er vejen banet for et nordjysk comeback til tronen i dansk kvindefodbold.
Forårets overraskelse: AGF. Efter en forfærdelig første halvdel af grundspillet fik Michael Schjønberg et nedrykningstruet Aarhus-hold tilbage på solid kurs og sluttede imponerende af med sejre i både Brøndby og Farum. Optakten har også set lovende ud i Aarhus. Mens medaljerne er for langt væk, tror jeg på, at de bliver best of the rest og går forbi både OB og HB Køge.
Spillerprofil: FC Nordsjællands næste kuld. Det er altid spændende at følge med i, hvem FCN finder frem fra talentfabrikken, når de etablerede profiler forsvinder til større adresser som nu med Byrnak og Asgeirsdottir. Signe Antvorskov har allerede bidt sig fast og imponeret på den centrale midtbane, og Carli Scheuer kan blive den næste. Derudover bliver det spændende at se, om nyerhvervelsen Bongeka Gamede kan løfte arven fra Emilie Byrnak. Den sydafrikanske landsholdsspiller var fast, da Banyana Banyana imponerede ved at spille sig videre til 1/8-finalen ved VM i 2023 efter blandt andet at besejre Italien.
Amalie Bremer, kommentator på Kvindeliga.Live og kommunikationschef i Kvindedivisionsforeningen
Mesterskabsfavorit: Det bliver Fortuna Hjørring for mig. Traditionsklubben fra det nordjyske har overrasket de fleste - måske undtagen sig selv - ved at være ekstremt stærke den her sæson, og jeg kan ikke se, hvorfor det ikke skulle fortsætte. Fortuna har en topklasse keeper og en offensiv med Olar, Pobegaylo og Omewa, som har været decideret skræmmende - på den gode måde for alle os, der kigger med. Hvis de kan undgå skader og holde kadencen, kan de gå ubesejret gennem sæsonen.
Forårets overraskelse: Jeg tror, Brøndby IF fortstætter den gode stime og overrasker ved at tage sølvmedaljerne. Der er gode vibrationer på Vestegnen med fuldtidssetup og en trimmet trup, og hvis de kan tage den fandenivoldskhed, de viste i sidste del af grundspillet med over i foråret, så kommer de til at være til besvær for de andre i mesterskabsspillet.
Spillerprofil: Jeg synes, der er virkelig mange dygtige, unge spillere i ligaen, og FC Nordsjælland er altid leveringsdygtige på det her område. Men jeg må gå med det åbenlyse valg og sige Mila Bischoff. Jeg kommenterede Brøndbys kamp mod FC Nordsjælland, der blev Bischoffs gennembrud i ligaen, og uden at lægge for meget pres på, så er det en helt særlig spiller, vi har med at gøre her. Sikke en ro, både på og udenfor banen, og sikke et drev med bolden for fødderne. Der er lidt Lauren James over hende med et glidende løb, der får det til at se ud som om, at de andre er i slow motion, mens hun suser forbi. Hende glæder jeg mig til at se igen i foråret.
Rasmus Lund, kommentator på Kvindeliga.Live
Mesterskabsfavorit: Fortuna Hjørring. Det er holdet, man skal slå, og de har et solidt forspring. De er godt organiseret af Lene Terp, og offenstivt leverer både Pobegaylo og Omewa.
Forårets overraskelse: AGF sluttede efteråret af på utrolig vis, og det må give holdet mere ro. Det kan være gode betingelser for en type som Mathilde Rasmussen, der kan vise sig at blive rigtig farlig i foråret.
Spillerprofil: Brøndby har hentet mange spændende spillere, men jeg vil især holde øje med Julie Klæboe, der skal være med til at sætte fut i de blågules jagt på mesterskabet.
Lucas Balleby, kommentator på Kvindeliga.Live
Mesterskabsfavorit: Fortuna Hjørring. Mange sad sikkert i begyndelsen af sæsonen og studsede over, om Fortuna Hjørring kunne rejse sig efter sidste sæson, hvor holdets niveau lå under forventning. Siden første fløjt i denne sæson tyder det dog på, at truppen anført af Lene Terp har formået at finde den stabilitet, der var savnet. Deres ubesejrede stime i efteråret gør dem selvsagt til favoritter. Jeg hænger mig i, hvordan de formår at hive som minimum en uafgjort hjem i kampe, hvor deres meget tydelige plan fejler eller bliver udfordret. De kampe faldt ikke nødvendigvis deres vej sidste sæson, men stabiliteten lige fra det sikre forsvar til det brandvarme angreb bliver i min optik hovedårsagen til, at Fortuna Hjørring bliver mestre i år.
Forårets overraskelse: AGF. At gå fra en sejr og otte nederlag i ni kampe til en uafgjort og seks sejre i syv kampe har utvivlsomt gjort AGF til efterårets overraskelse. Jeg så en del uforløste aspekter i deres spil i begyndelsen af sæsonen, hvor der manglede en tydelig slagplan og simpelthen noget koncentration. Der var i bund og grund for mange fejl og uskarpheder. Når det er sagt, gjorde skader til både Signe Holt Andersen, Laura Faurskov og sidenhen Katrine Svane det ikke just nemmere. Deres 0-1 sejr over Brøndby IF blev til gengæld vendepunktet. Nu ser vi det AGF-hold, som vi kender. Intensitet, aggressivitet og sult efter at vinde. Jeg tror, at De Hviie bliver holdet, som favoritterne øverst i tabellen godt kan slå sig på.
Spillerprofil: Isabella Damm. Jeg har lyst til at nævne samtlige spillere hos Brøndby IF. Norske Julie Jorde er kommet til på en lejeaftale fra Bayer 04 Leverkusen for at styrke midtbanen, mens den norske navnesøster Julie Klæboe kan blive interessant i angrebet, hvis hun bliver sat godt op. Selvom rutinerede Jalen Tompkins er kommet til fra norske Vålerenga og måske tager pladsen som førstekeeper fra Tiffany Sornpao, håber jeg, at den helt unge Isabella Damm får lov til at vise sit talent frem på den store scene. Med sine blot 16 år og netop tilkæmpede faste plads i førsteholdstruppen kommer vi nok ikke til at se alt for meget til hende. Men hvis hun får nogle kampe, bør du kigge med. Du vil se noget helt særligt.
Husk, at du kan følge hele mesterskabsspillet og udvalgte kampe fra kvalifikationsspillet på Kvindeliga.Live. Første rundt sparkes i gang den 15. marts. Rigtig god fornøjelse!